„Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”

Zadanie 8

Budowa Centrum Komunikacyjnego wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów (przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12 w Kielcach)

Wybudowane Centrum Komunikacyjne wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów, pełni rolę elementu integrującego sieć komunikacyjną regionu i komunikację miejską Kielc. Z Centrum Komunikacyjnego odprawiane są również autobusy linii krajowych i międzynarodowych przejeżdżające przez Kielce.

27 sierpnia 2020 r. nastąpiło uroczyste otwarcie  Centrum Komunikacyjnego.

Budynek dworca, który został poddany modernizacji,  został zaprojektowany w latach 70-tych ubiegłego wieku i  oddany do użytku w lipcu 1984 roku. Docenienie wartości architektonicznych i kulturowych obiektu zaowocowało jego wpisem w 2011 r. do  gminnej ewidencji zabytków miasta Kielce.

Koszt realizacji budowy Centrum Komunikacyjnego  wyniósł ponad 70 mln zł.

W wyniku prac modernizacyjnych prowadzonych od sierpnia 2018 r. powstał  nowoczesny   i funkcjonalny węzeł transportowy mogący obsługiwać przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych.

Bardzo niewielka odległość pomiędzy Centrum Komunikacyjnym a dworcem PKP powoduje, że zarówno pasażerowie komunikacji miejskiej jak i pasażerowie podróżujący komunikacją zbiorową typu BUS z obszarów podmiejskich mogą wysiadając na jednym przystanku skorzystać zarówno z ekologicznej komunikacji szynowej jak również z dalekobieżnej komunikacji autobusowej.

Wybudowana w ramach Centrum infrastruktura, obejmuje takie elementy jak parking samochodowy i rowerowy, a także ciągi piesze. Taki zakres inwestycji wpłynął na powstanie ekomobilnego łańcucha, który połączył transport publiczny z indywidualną komunikacją rowerową i pieszą.

W wybudowanym obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak: szklana fasada budynku wykonana ze szkła elektrochromatycznego umożliwiającego automatyczne przyciemnianie (pierwsze takie wdrożenie w Polsce), instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła, schody ruchome i windy, system monitoringu wizyjnego obejmujący 102 kamery i centrum obserwacyjne, nowoczesne, rozbudowane systemy informacji wizualnej i dźwiękowej dla pasażerów, system dostępowy dla autobusów oparty na zasadzie rozpoznawania numerów rejestracyjnych.

Na dworcu jest szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych m.in. przy windach, łazienkach, poręczach schodów znajdują się oznaczenia w Alfabecie Braille’a wskazujące w jakim kierunku porusza się dana osoba. Pomocne dla słabo widzących są ścieżki LUMI FON, czyli charakterystyczne płyty ostrzegawcze z wypustkami. Centrum komunikacyjne wyposażone zostało w system Bikonów ułatwiający osobom niewidomym lokalizowanie wejść, kas czy peronów. Ponadto przy kasach i punkcie informacyjnym zamontowano pętle indukcyjne dla słabo słyszących.

Ważne  szczególnie z punku widzenia osób niepełnosprawnych są również windy, schody ruchome a także specjalne oznakowanie schodów, na stopniach których znajdują się odpowiednie kolory. Sprawia to, że są one lepiej widoczne.

 

Galeria

styczeń 2020

Wizualizacja dworca na stronie miasta Kielce

Przed realizacją:

 

W trakcie realizacji:

Po realizacji: